Post Image

Öncelikle tanıtım filmi; kişi, firma, ürün veya hizmetlerini hedef kitlelerine veya iş ortaklarına ulaştırmak amacı ile bir senaryo ve planlama dahilinde çekimi gerçekleştirilen video modelidir. İnternette ve sosyal medyada geçirilen süreler ve kullanım oranlarına bağlı olarak uygun bütçeli ve etkili bir yöntemdir. Tanıtım Filmleri, hakkında bilgi verilmek istenen fakat yazı ile karşı tarafa aktarılamayacak bilgi ve ayrıntıları çok daha kolay bir şekilde aktarmayı sağlar.

Günümüz şartlarında şirketlerin rekabet güçlerini arttırmak amacıyla yapmaları gereken tanıtım faaliyetleri çok çeşitlilik göstermektedir. Bunların başında ürün ve hizmet şartlarının en kısa ve etkili anlatım yöntemi olan, belirli bir estetik ve akıcılıkla hazırlanmış tanıtım videolarıdır. Tanıtım filmi sahibi olmak bir kurum yada kuruluşun potansiyel müşterilere istenilen en açıklayıcı ve hızlı şekilde ulaşımını sağlar. Tanıtımı yapılacak firma, ürün ve hizmetlerin içeriği doğrultusunda en başarılı yöntemleri bir araya getirebilen bir prodüksiyon hazırlamak zor bir ekip işidir. Bir profesyonellik gerektirir. Bir yönetmen bütün senaryoyu oluşturacak görselleri, kendi yorumunu da katarak çeker. Doğru bir ekiple çekim süreleri uzamayacak ve maliyet açısından bütçe açığı çıkarmayacaktır.

Çeşitliliği açısından tanıtım filmleri;
1- Kurumsal Tanıtım Filmi:
Kurumsal kimliğin daha fazla kullanılarak vurgulandığı ürün, hizmet ve yönetici mesajlarını komplike bir şekilde kullanan Tanıtım Filmi çeşididir. Kurumsal Tanıtım Filmleri gerçek çekim görüntüleri veya elde olan görsel dokümanlar ile hazırlanabilir. Filmin marka ve kurumla bütünleşmesi ve onu yansıtması imajını güçlendirmesi amaçlanır.

2- Firma Tanıtım Filmi:
İşletmelerin hızlı bir tanıtımı amaçlanır. Daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelerce tercih edilen “Kurumsal Tanıtım filmine” nazaran daha uygun bütçeli modeldir. Üretim yerleri ve organizasyonların ön planda olduğu firma tanıtım filmleri, müşteriler için en çok tercih sebebidir.

3- Ürün Tanıtım Filmi:
Piyasada var olan olan ya da yeni lansmanı yapılacak olan ürünlerin hedef kitleye ulaşması ve etkili bir tanıtım yapılabilmesi için hazırlanan Tanıtım Filmi çeşididir. Gerçek çekim görüntüleri, görsel dokümanlar ya da motion graphicsler ile hazırlanabilmektedir. Temel amaç hedef kitleye ihtiyaç duyduğu veya satın alması gerektiği ürünün bu ürün olduğunu vurgulamaktır. Satış veya imaj içerikli senaryolar ile farklılaşarak hazırlanabilir.

4- İnfografik Tanıtım Filmi:
İnfo Grafik Tanıtım Filmi, infografiklerin kullanılarak hareketlenmesi ve animasyon kullanılarak rakamlar ya da step by step bilgiler içeren Tanıtım Filmi çeşididir. Elde olan dokümanlar ve motion graphics görüntüler ile masa başında hazırlanır. Firma, ürün ya da hizmet için vurucu, anlaşılır ve hızlı bir dil kullanılarak hedef kitlede tatmin edici bir yer etmesi hedeflenir.

5- Etkinlik-Fuar Tanıtım Filmi:
Geniş kitleler ile birlikte olunan, fuar, konser, seminer, parti, sempozyum, özel toplantılar ve diğer tüm etkinliklerin hedef kitleye ulaştırılması amacı ile hazırlanan tanıtım filmi çeşididir. Etkinlik ajanslarının en sık kullandığı modeldir. Gerçek görüntülerden ya da etkinliğe dair görsel ve motion graphicsler kullanılarak hazırlanabilir

İleri
Medya Planlama Neden Gerekli?